Tel. 691 451 299
Laserowe usuwanie przebarwień za pomocą lasera pikosekundowego to jedna z najnowocześniejszych technik wyrównywania kolorytu skóry oraz rozjaśniania zmian pigmentacyjnych. Podczas zabiegu wykorzystywane jest światło lasera o długości 532 nm, które pochłanianie jest przez melaninę zawartą w przebarwieniu. Dzięki absorbcji promieniowania przez chromofory dochodzi do selektywnej fototermolizy organelli, w których znajduje się melanina, czyli do zniszczenia melanosomów.
Przebarwienia powstają w wyniku melanogenezy, czyli syntezy barwnika – melaniny. Nieestetyczne zmiany na skórze tworzą się, kiedy w niektórych miejscach tworzy się zbyt duża ilość komórek produkujących melaninę. Istnieje wiele czynników, które mogą stymulować syntezę melaniny. Najczęściej tworzą się poprzez działanie promieniowanie UV na naszą skórę, czyli m.in. w wyniku ekspozycji skóry na światło słoneczne. Czynnikami zwiększającymi wrażliwość na światło słoneczne są zmiany hormonalne, menopauza, choroby tarczycy, ciąża, stosowanie niektórych leków, antybiotykoterapia, przebyty trądzik oraz niektóre składniki kosmetyków. Zmiany pigmentacyjne są jednym z najczęściej pojawiających się oznak fotostarzenia się skóry.
Krótkie impulsy lasera skutecznie redukują przebarwienia posłoneczne, hormonalne, ostudę, plamy soczewicowate, przebarwienia typu cafe au’lait. W wyniku działania promieniowania laserowego na melaninę zawartą w przebarwieniu tymczasowo staje się ono ciemniejsze, a następnie ulega złuszczeniu. Złuszczanie następuje na twarzy do maksymalnie 7 dni, na ciele do 2-3 tygodni. W wielu przypadkach wystarczy jeden zabieg, aby skutecznie usunąć przebarwienie. Niektóre zmiany hiperpigmentacyjne wymagają powtórzenia zabiegu, aż do całkowitego wyłuszczenia się przebarwienia.
W trakcie zabiegu odczuwa się intensywne ciepło na obszarze zabiegowym. W przypadku dużej wrażliwości skóry można zastosować znieczulenie za pomocą specjalnego kremu znieczulającego.