Pojawił się wpis o ciele, o barierze hydrolipidowej, więc teraz nadszedł czas, aby poświęcić chwilę na wpis dotyczący włosów, ich fizjologii oraz anatomii.
Ale zacznijmy od początku
Włosy to przede wszystkim wytwory warstwy rozrodczej naskórka. Mają one postać cienkich włókien. Powinny występować wyłącznie na powierzchni skóry ssaków. Tak naprawdę pokrywają one praktycznie całą powierzchnię naszego ciała oprócz wewnętrznej strony dłoni, podeszw stóp, błon śluzowych oraz czerwieni wargowej. Większość z nich jest widoczna w postaci włosów na głowie, brwiach i rzęsach. Ale trzeba pamiętać o tym, że na naszym ciele rosną niewidoczne, jasne włoski tworzące pewnego rodzaju meszek. Ma on za zadanie pełnić funkcję ochronną i tworzyć barierę między drobnoustrojami ze środowiska zewnętrznego, a naszym organizmem.
Podstawowym źródłem budulcowym włosa jest białko nazywane keratyną. Jest ona wytwarzana przez keratynocyty.
Każdy włosek zbudowany jest z:
* łodygi, czyli części wystającej ponad powierzchnię skóry
* korzenia, czyli części ukrytej w skórze
Korzeń włosa wyrasta z zagłebienia nazywanego mieszkiem włosowym. Na samym końcu korzenia umiejscowiona jest cebulka włosa, to w niej mieszczą się komórki macierzyste, które odpowiadają za wzrost włosa. Pod cebulką mieści się brodawka włosa zawierająca liczne naczynia krwionośne, których zadaniem jest transport substancji odżywczych do włosa. Do mieszka włosowego zawsze przyczepiony jest miesień przywłośny. To właśnie za sprawą jego istnienia możliwy jest efekt gęsiej skórki.
Wyróżniamy 3 rodzaje włosów:
– mieszkowe – u noworodków
– krótkie (grube) z włosy brwi, rzęs, okolice nosa, ucha, bordy, wąsa
– długie (terminalne) – głownie występujące na okolicach głowy, narządów intymnych, dołów pachowych.
Istotną rzeczą dotyczącą włosów są etapy ich wsrostu. Kazdy włos powiada 3 etapy swojego wzrostu:
*anagen faza intensywnego wzrostu, czyli namnażania się komórek, występuje w przeważającej liczbie włosów na głowie bo około 80% i trwa od 3 do 6 lat
*katagen trwa od kilku dni do 2 tygodni, znajduje sie w niej około 0,5% włosów. W tej fazie zwyrodnieniu ulega macierz włosa co sprawia, że brodawka oddziela się od włosa. Włos przestaje czerpać składniki odżywcze, jego kolor blednie.
*telogen faza spoczynku trwa kilka tygodni do 4 miesięcy i znajduje się w niej 10-20% włosów. W tym czasie martwy, zrogowaciały włos przemieszcza się coraz blizej powierzchni i tworzy kolbę. Pod koniec tej fazy następuje stymulacja powstania nowych komórek macierzystych. Stary włos wypada, a na jego miejsce wyrasta nowy włos.
Ogólnie rzecz biorąc każdy włos na naszym ciele pełni bardzo ważną funkcję, mimo że owłosienie na niektórych obszarach ciała nie jest pożądane. Włosy chronią nasze ciała także przed przegrzaniem lub wychłodzeniem organizmu, zatrzymują zanieczyszczenia pyłowe, odbierają bodźce dotykowe, zapobiegają otarciom na skórze, zatrzymują ciepło – efekt gęsiej skórki.
Oprócz funkcji fizjologicznych włosy pełnią bardzo ważne funkcje diagnostyczne dla naszego organizmu. Ich stan warunkują stężenia pierwiastków, minerałów i witamin w naszym organizmie. Stan włosów bardzo często odzwierciedla braki pewnych składników. Dodatkowo pogarszający się stan włosów, np ich nagłe i wzmożone wypadanie może świadczyć o chorobach przewlekłych organizmu.
Dodatkowo włosy pełnią funkcję estetyczną. Już nie tylko dla Pań, ale i Panów. Są często atrybutem kobiecości oraz dodają pewności siebie Panom. To nimi często zwracamy uwagę innych osób. Dobry i zdrowy wygląd włosów poprawia nasze samopoczucie, dlatego warto o nie dbać regularnie i systematycznie pielęgnować.
Jeśli chodzi o włosy na glowie to warto regularnie podcinać zniszczone końcówki, myć regularnie odpowiednio dobranym delikatnym szamponem, stosować raz/dwa w tygodniu peelingi na owłosioną skóre głowy, olejować włosy oraz stosować emolientowe sera na końcówki. Aby dbać o włosy brwi i rzęs należy regualrnie aplikować olejek arganowy. Bardzo dobrze zadziała także laminacja brwi i rzęs z botoxem.
Natomiast jeśli chodzi o to jak sobie radzić z tymi niechcianymi włoskami dowiecie się już w następnym wpisie, ponieważ szykuje się u nas kolejna nowość!