0

Co roku z początkiem września w pielęgnacji skóry zaczyna królować czysty retinol – jest to najlepszy czas na rozpoczęcie kuracji. Jest jednym z najefektywniejszych składników aktywnych, stosowanym w kosmetyce od wielu lat – oferuje niezwykle skuteczne, wielokierunkowe działanie. Wymaga jednak bardzo dużej ostrożności przy stosowaniu, szczególnie na początku trwania terapii.  Zanim skusicie się na ten krok, pozwólcie, że przygotujemy Was do podporządkowania mu Waszej codziennej pielęgnacji.

3 generacje retinoidów

    Retinol jest pochodną witaminy A. Należy bowiem wspomnieć, że witamina A nie stanowi pojedynczego związku ale jest zespołem retinoidów, czyli organicznych związków chemicznych. Ujmując najprościej – retinoidy to cała rodzina pochodnych witaminy A. Pełnią one niezwykle ważne funkcje w organizmie. Oprócz rewelacyjnego wpływu na cerę, retinoidy biorą udział w syntezie hormonów steroidowych, korzystnie oddziaływują na narząd wzroku, a także mają znaczenie w procesach odpornościowych i podziałach komórkowych w organizmie. Obecnie wyróżnia się 4 generacje retinoidów:

  • I generacja – związki monoaromatyczne – do tej grupy retinoidów należy retinol, aldehyd retinowy, kwas retinowy, tretinoina oraz izotretinoina;
  • II generacja – związki aromatyczne – zaliczają się do nich takie związki, jak motretynid, acytretyna, etretynian;
  • III generacja – retinoidy poliaromatyczne – w skład tej generacji wchodzi beksaroten, adapalen oraz tazaroten.

Retinol należący więc do związków monoaromatycznych stanowi podstawową forme witaminy A wykazując tym samym najwyższą aktywność biologiczną. Jest to związek rozpuszczalny w tłuszczach co sprawia że bardzo dobrze penetruje w głębsze warstwy skóry.

Jak działa retinol?

    Stosowanie retinoidów gwarantuje mnóstwo korzyści dla skóry. Jedną z najważniejszych zalet jest oczywiście działanie przeciwzmarszczkowe, ale retinoidy mają o wiele więcej cennych właściwości. Są to m.in.:

  • Działanie ujędrniające,
  • Regulacja produkcji sebum,
  • Właściwości naprawcze w przypadku posłonecznych uszkodzeń naskórka
  • Wygładzanie skóry – regulują cykl odnowy naskórka,
  • Działanie przeciwtrądzikowe,
  • Działanie przeciwstarzeniowe – stymulują produkcję kolagenu, elastyny oraz glikozyaminoglikanów, do których należy m.in. kwas hialuronowy,
  • Wizualne zmniejszanie porów
  • Ujednolicanie kolorytu skóry poprzez równomierne rozmieszczenie ziaren melaniny w naskórku.

W każdym ze wskazanych problemów skórnych kluczowym jest jednak sposób i rozsądne użytkowanie retinolu przy zachowaniu wszelkich związanych z tym zasad.

Jaki retinoid wybrać?

    Formami, na które warto zwrócić uwagę w kosmetykach są retinol i retynaldehyd. Formy te potrzebują przekształcić się do formy aktywnej czyli kwasu retinowego, dlatego stabilność oraz formuła kosmetyku są tak ważne.

Retinol -> potrzebuje 2 przekształceń do formy aktywnej

Retinal -> potrzebuje 1 przekształcenia do formy aktywnej

Czym większa ilość przekształceń, tym większe straty. Dlatego produkty z retinolem znajdziemy ze stężeniem 0,3%, 0,5%, 1%, a produkty z retinalem ze stężeniem 0,05% czy też  0,1%. Ciężko znaleźć adekwatny przelicznik, bo wszystko zależy od konkretnej formuły kosmetyku, ale uogólnia się, że 0,1% retinalu odpowiada 1% retinolu. Retinol i retinal można znaleźć w składzie kosmetyków dostępnych w drogeriach:

  • retinol (INCI: Retinol),
  • retinaldehyd (INCI: Retinaldehyde),
  • retinal (INCI: Retinal),
  • retinyl (INCI: Retinyl Palmitate, Retinyl Acetate).

    Warto  podkreślić, że najlepsze efekty z zastosowania retinolu można uzyskać poddając się profesjonalnym zabiegom kosmetologicznym, np. Retix C. Procedura ta wykorzystuje działanie połączonego retinolu 4%, witaminy C oraz 30% antyoksydantów celem uzyskania maksymalnego złuszczenia, rozświetlenia i zagęszczenia skóry, a także jej ochrony przed szkodliwymi reakcjami procesów utleniania.

Jak stosować preparaty z retinolem?

    Na początku warto stosować kosmetyki z retinolem nie częściej, niż co 2-3 dni. Częstotliwość stosowania retinolu należy dostosować do typu swojej skóry, jej wrażliwości i reakcji na kosmetyk. Wszelkie zmiany pielęgnacyjne w tym okresie wprowadzaj stopniowo, uważnie obserwując skórę. W czasie przyzwyczajania skóry do retinolu zachowaj zwiększoną ostrożność. Zacznij od wykonania próby uczuleniowej na dany kosmetyk. Zacznij od niskiego stężenia retinolu. Zadbaj też o ochronę przeciwsłoneczną (stosowanie preparatów z filtrem ochronnym SPF 30-50), odpowiednie nawilżenie, odżywienie i regenerację skóry. Odpowiedni dobór kosmetyków i stopniowe przyzwyczajanie skóry do rosnącego stężenia retinolu powinny zmniejszyć ryzyko wystąpienia tzw. „reakcji retinoidowej“. Reakcja ta jest dość częstym efektem ubocznym towarzyszącym rozpoczęciu przygody z retinolem. Trwa zwykle 2-6 tygodni, a jej objawami są m.in. zaczerwienienie, pieczenie, podrażnienie, miejscowa suchość skóry i jej intensywne złuszczanie.

    Kosmetyki z retinolem zaleca się aplikować wieczorem na oczyszczoną, suchą skórę. Aplikowanie retinolu na mokrą czy wilgotną skórę sprzyja powstawaniu podrażnień. Porcja kosmetyku wielkości ziarnka grochu jest wystarczająca do zastosowania na całą twarz. Krem lub serum z retinolem należy delikatnie wklepać w skórę. Jeśli zamierzasz stosować retinol w delikatnej okolicy oczu lub ust, użyj kosmetyku o niższym stężeniu. Po upływie około 30 minut nałóż na twarz krem nawilżający/odżywczy.

Z czym można łączyć retinol w pielęgnacji?

  • Filtry przeciwsłoneczne – ochrona przeciwsłoneczna to obowiązkowe uzupełnienie kuracji retinolem. Ten aspekt zdecydowanie warto podkreślić jeszcze raz.
  • Niacynamid – czyli witamina B3. Składnik ten niweluje skutki uboczne kuracji retinolem, stymulując syntezę włókien kolagenowych skóry oraz ceramidów.
  • Humektanty – czyli „nawilżacze”, jak gliceryna, pantenol czy kwas hialuronowy.
  • Ceramidy – czyli składniki naturalnego cementu międzykomórkowego skóry. Stosowanie ceramidów wspomaga regenerację uszkodzonej bariery naskórkowej.
  • Peptydy – czyli struktury białkowe zbudowane z niewielu aminokwasów. Stosowanie kosmetyków z peptydami głęboko odżywia skórę.

    Stosowanie retinolu wspiera naturalną odnowę i rewitalizację skóry. Kluczem do sukcesu jest jednak świadome zaplanowanie całej kuracji. Ważna jest również cierpliwość, choć na efekty trzeba trochę poczekać, systematyczna pielęgnacja retinolem pomoże Ci na długo zachować zdrowy, młody i promienny wygląd skóry. Kluczowe jest jednak umiejętne dostosowanie stężenia substancji do stanu i rodzaju cery, a także specjalistyczne zaplanowanie ewentualnej serii zabiegów. Ogromną zaletą korzystania z profesjonalnych zabiegów z zastosowaniem retinolu, jest nie tylko zwielokrotniona efektywność działania tego związku na skórę, ale także zwiększona szansa na uniknięcie możliwych skutków ubocznych.

mgr kosmetologii Karolina Kępa

Leave a Comment

X