Rozstępy to zmiany skórne przypominające blizny, które dotyczą prawie 90% kobiet w ciąży, 40% chłopców oraz 70 % dziewcząt w okresie dojrzewania. Za główny czynnik ryzyka uważa się nagły wzrost masy ciała powodujący rozciągniecie skóry. Ciężko jednak powiedzieć o jednej przyczynie powstawania rozstępów ponieważ mogą występować u osób otyłych jak i szczupłych. Wyróżniamy dwie fazy w rozwoju rozstępów: zapalną oraz zanikową. W fazie zapalnej przyjmują kolor czerwony i trwa ona ok. 6 miesięcy. Dochodzi do ścieńczenia naskórka i zmiany ułożenia włókien skóry. W zanikowej dochodzi do pozornej regeneracji rozstępów, zmiany są znacznie bledsze, mają kolor kości słoniowej, są jaśniejsze od otaczającej, zdrowej skóry oraz zapadnięte, zmniejsza się znacznie elastyczność skóry w odniesieniu do otaczających tkanek.
Uważa się, że rozstępy to rodzaj blizn zanikowych. Ich wspólne cechy to:
wygładzenie naskórka,
zanik przydatków skórnych,
zmiany zanikowe,
czerwone zabarwienie.
Badania histopatologiczne nie dostarczają jednak jednoznacznych wniosków. Najprawdopodobniej wynika to z faktu, że fragmenty skóry są pobierane w różnych etapach rozwoju rozstępów oraz z przypadkowo wybranych miejsc na ciele. W obrazie preparatów histopatologicznych wczesnych rozstępów można zaobserwować łagodny naciek zapalny wokół komórek oraz rozszerzenie drobnych naczyń skóry. Ilość włókien kolagenowych i elastynowych ulega znacznej redukcji. Natomiast w starszych bliznach zanikowych dochodzi nawet do 4-10 krotnego pogrubienia warstwy rogowej naskórka w porównaniu z grubością tej warstwy w normalnym naskórku. W warstwie podstawnej jest widoczny zanik melanocytów. Skutkuje to brakiem opalenizny w obszarach objętych rozstępami po ekspozycji na UV. W skórze właściwej widoczny jest spadek liczby podziałów komórkowych, wyraźne cechy atrofii skóry oraz mniejsza zawartość elastyny i kolagenu. Włókna kolagenowe staja się znacznie grubsze, zniekształcone, miejscami zebrane w pęczki.
Leczenie i profilaktyka rozstępów skóry
Leczenie i profilaktyka rozstępów skóry
Rozstępy skórne stanowią duży problem estetyczny, szczególnie dla młodych osób oraz kobiet po ciąży. Ciężko wybrać jedną, skuteczną metodę leczenia, ale można uzyskać znaczną poprawę ich wyglądu w przypadku w przypadku metod łączonych.
Do metod usuwania rozstępów należy:
1. Radiofrekwencja mikroigłowa
2. mikronakłuwanie skóry,
3. mezoterapia igłowa,
4. karboksyterapia,
5. peelilingi chemiczne,
6. Laseroterapia
Zalecenia profilaktyczne przeciwdziałające rozstępom obejmują:
naprzemienny zimny i ciepły prysznic,
masaż (poprawia ukrwienie skóry,
unikanie wahań masy ciała,
odpowiednią dietę, bogatą w wystarczające dawki witamin (zwłaszcza e, PP, B5,
A), oraz mikroelementów (krzem i cynk),
kontrolę gospodarki hormonalnej,
aktywność fizyczną zawierającą odpowiednie ćwiczenia fizyczne (jest również
czynnikiem prewencyjnym jak i wspomagającym leczenie rozstępów).
mgr kosmetologii Karolina Kępa